Grafenowe baterie, ach te mityczne obiekty pożądania, o których tak często czytamy, a których nadal nie widać w naszych laptopach, smartphonach czy też tabletach. Obiecują ultra krótkie czasy ładowania oraz długie czasy pracy na baterii. Jak na razie do tej pory nikt nie zaprezentował komercyjnego rozwiązania, które wyszło by poza laboratorium R&D.

Jest jednak nadzieja, jako że kilka dni temu miała prezentacja pierwszego urządzenia, które można nazwać powerbankiem o pojemności 4800 mAh, czyli znacznie większego od standardowej baterii, jaką znajdziecie w nowoczesnych smartphonach (3000 mAh).

3500-cykli

Zaprezentowany produkt został nazwany G-King i został zaprojektowany  przez chińską firmę Chinese company Dongxu Optoelectronics.

Jak podaje producent, baterię można naładować w niecałe 15 minut i ma wytrzymać ponad 3500 cykli ładowania / rozładowania. Oba te parametry napawają optymizmem. Dodajmy do tego fakt, rozwijania się technologii ładowania bezprzewodowego i mamy w końcu świat bez martwienia się o to, czy naładowaliśmy baterię czy też nie.

ladowanie-15min

Mam również nadzieję, że tego typu baterie trafią wkrótce do samochodów elektrycznych, takich jak np te od lider rynku Tesli lub Toyoty. Szczególne właściwości grafenu, które pozwalają na szybkie przyjmowanie i kumulowanie energii sprawdzą chyba najlepiej właśnie tam. Bo o ile zmiana czasu ładowania z 30-45 min na 15 min w smartphonach jest fajne to już zmiana czasu ładowania z kilku lub kilkunastu godzin w przypadku auta do godziny lub mniej , wydaje się być najbardziej ekscytującą perspektywą.

Dołącz do rozmowy

7 komentarzy

  1. Ciekawe ile im zejdzie do wprowadzenia do sklepu. A i jako że to Chińczycy wyprodukowali to w podzięce zachód powinien im to od razu skopiować tak jak oni nam ciągle robią 🙂

  2. Za każdym razem, gdy czytam o wszelkiego rodzaju technologiach bezprzewodowych to przyznam szczerze, włos mi się jeży na głowie. No bo jaki wpływ to ma na organizmy żywe? Na nasz organizm? Czy ktoś to bada?
    Choć z drugiej strony trzeba przyznać, że parametry tego typu baterii są niezwykłe :). Pewnie pierwsze produkty z tą technologią będą straszliwie drogie… .

    1. znikomy, bo nie naładujesz baterii z odległości kilometra tylko w bezpośrednim kontakcie z nazwijmy to stacją ładującą…

  3. Rok minął od zaprezentowanie baterii. Czy coś się zmieniło od tamtego czasu? Jakie są nowe wieści? Kiedy ta technologia zostanie wprowadzona na rynek? Szukam w internetach i nic nie znajduje.

  4. Już dwa lata minęły… Ach jak ten czas leci, co tydzień nowe odkrycia w tej dziedzinie, a zamiennika poczciwych bateria Li ion nadal brak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *